ظرفیت واحدهای اقامتی قم تکمیل است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم از تکمیل ظرفیت واحدهای گردشگری استان خبر داد.
به گزارش اداره کل فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم، عیسی رضایی روز شنبه در دیدار با مدیر مسوول روزنامه 19 دی و مدیر مسوول خبرگزاری مهر( استان قم) به مناسبت روز خبرنگار اظهار داشت: روزانه بیش از هشت هزار نفر وارد استان قم می شود که این امر باعث تکمیل شدن ظرفیت های واحدهای اقامتی از جمله هتل، مهمانسرا و خانه مسافر ها شده است.
وی افزود: بخش عظیمی از این مسافران که در واحدهای اقامتی قم اسکان یافته اند زائران غیر ایرانی بویژه عراقی ها هستند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم با اشاره به اینکه زیر ساخت های اقامتی در استان قم توسعه می یابد گفت: در این استان 9 هزار تخت داریم که امیدواریم در برنامه ششم به 20 هزار تخت افزایش بدهیم.
وی افزود: در این استان مشکل سرمایه گذاری نیست لذا تعامل نهادهای مربوطه از جمله شهرداری در دریافت عوارض، بانک ها در ارایه تسهیلات و سایر ارگان ها نقش موثری در توسعه زیر ساخت ها دارند.
رضایی ادامه داد: در راستای توسعه تاسیسات گردشگری 60 طرح در حال احداث است.
وی با اشاره به اینکه رسانه های می توانند در توسعه فرهنگ گردشگری نقش بی بدیلی ایفا کنند گفت: رسانه ها می توانند با استفاده از ظرفیت های خویش در سمت و سو دادن به افکار عمومی این اداره کل را در رسیدن به اهداف خویش همیاری کنند.
مدیرکل میراث فرهنگی قم افزود: نقش رسانه ها در جذب سرمایه گذاران، توسعه زیرساخت های گردشگری مذهبی و زیارتی و معرفی جاذبه های گردشگری از جمله 350 اثر تاریخی ثبتی و صنایع دستی بومی استان موثر است.
رضایی با بیان اینکه این اداره کل برای یک هزار و 600 هنرمند اشتغال مستقیم ایجاد کرده است گفت: در صورتی که بانک ها همیاری کنند ما آمادگی داریم سالانه دو هزار اشتغال ایجاد کنیم ضمن اینکه به صورت غیر مستقیم نیز در مجتمع های گردشگری و بین راهی استان اشتغال ایجاد کرده ایم.
وی افزود: همچنین 15 هزار نفر در صنایع دستی شاغل داریم.
وی ادامه داد: برای معرفی صنایع دستی هنرمندان قمی نیازمند راه اندازی بازارچه دایمی هستیم که رایزنی هایی با استانداری وشهرداری قم صورت گرفته است که امیدواریم با تعامل این مجموعه ها اهداف ما عملیاتی شود.
در ادامه این دیدار مرتضی داستانی مدیر مسوول روزنامه 19 دی با اشاره به اینکه گردشگری عامل توسعه استان قم است، اظهار داشت : توجه به توسعه گردشگری و توسعه زیرساخت های آن دغدغه دیروز ما بوده است و ما نیز در این عرصه مقالاتی منتشر کردیم تا بتوانیم گامی در توسعه گردشگری استان برداشته باشیم.
وی افزود: هر قدر در عرصه گردشگری استان هزینه شود به نوعی سرمایه گذاری و زود بازده خواهد بود ضمن اینکه بسیاری از بودجه ها در عرصه های مختلف به هدر می رفت و هیچگونه ثمره ای ندارد.
 داستانی ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی باید به جایگاه استان قم اهتمام ویژه ای داشته باشد چراکه جایگاه استان قم در کشور تاثیرگذار است.
در بخش دیگر این دیدار محمد مهدی سلیمانی مدیر مسوول خبرگزاری مهر ( استان قم) اعلام آمادگی برای همکاری متقابل و تاثیرگذار جهت انعکاس دغدغه های گردشگری استان قم کرد.