15 هزار هنرمند در استان قم فعال هستند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم از فعالیت 15 هزار هنرمند در این استان خبر داد.
به گزارش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم، مهدی نصر روز دوشنبه در جمع اصحاب رسانه بهمناسبت هفته دولت گفت: این تعداد از هنرمندان در97 رشته مشغول به فعالیت هستند.
وی افزود: 14 رشته بومی و هفت رشته در حال منسوخ داریم و اولیت های رشته های صنایع دستی منبت و صنعت چوب در استان قم است.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم، با مقایسه ای از اعتبارات طی چند سال اخیر گفت: در سال 92 اعتبارات استانی 80 میلیون تومان بوده است و اعتبارات کشوری 19 میلیون تومان بوده در حالی که در سال93،  183میلیون تومان اعتبارات استانی و 90 میلیون تومان اعتبارات کشوری است که برای اولین بار این مقدار اعتبارات تخصیص داده می شد.
نصر افزود: این اعتبارات برای هنرمندانی که کارگاه های تولیدی داشتند کمک های بلاعوض صورت گرفت تا برای هنرمندان بتوانیم اقدامی جهت معرفی و اشتغالزایی افراد ایجاد کنیم.
وی با اشاره به احداث بازارهای صنایع دستی گفت: با توجه به اینکه باید از ظرفیت حضور مسافران و زائران در این استان برای معرفی و برند سازی صنایع دستی استفاده کنیم باید تدابیری برای احداث این نمایشگاه و بازارچه ها اندیشیده شود.
معاون صنایع دستی قم، افزود: مشکل ما بحث احداث و راه اندازی بازارچه است در صورتی که مکان در اختیار ما قرار دهند صنایع دستی راعرضه خواهیم کرد که این امر با تعامل مسوولان استان از جمله شهرداری استان قم می توانیم در این زمینه قدم برداریم همچنین آماده برگزاری نمایشگاه در کشورهای مختلف است.
وی با اشاره به اینکه در سال 93 حدود 460 نفر از هنرمندان بیمه شدند گفت: افرادی که تحت پوشش ما هستند به صورت سالانه بیمه می شوند ضمن اینکه در استان قم بیش از یک هزار و 760 نفر بیمه هستند.
نصر افزود: هنرمندان تحت پوشش این اداره کل که تقاضای بیمه داشته باشند در پایان هر ماه از طریق سازمان میراث فرهنگی ثبت نام افراد را در سایت انجام میدهیم و بعد از سنجش وضعیت این افراد کارت هنری صادر شده و اقدامات بیمه صورت می گیرد.
وی با اشاره به اشتغال هنرمندان گفت: در سال گذشته برای یک هزار و 300نفر اشتغال زایی داشتیم که صددرصد تعهد خود را انجام داده ایم.
وی افزود: همچنین در سال گذشته 800 میلیون تومان تسهیلات به بخش صنایع دستی اختصاص یافت و امسال نیز این مقدار تسهیلات را ارایه خواهیم کرد.
وی، افتتاح کارگاه صنایع دستی، امضای تفاهمنامه هایی با نهادهای مختلف برای ارایه آموزش های صنایع دستی و پرداخت کمک هایی به نهادهایی برای تولید صنایع دستی را از جمله اقدامات این معاونت است.