اجرای فاز پنجم حصارکشی محوطه هفت هزار ساله قلی درویش

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مسئول دفتر فنی اداره کل میراث فرهنگی استان قم از اتمام حصارکشی سایت اصلی محوطه باستانی قلی درویش قم خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، کاظم فدائیان گفت: قسمتی از محوطه فرهنگی – تاریخی تپه قلی درویش فاقد حصار بود، که با اجرای این عملیات تمامی محوطه اصلی محصور شد.

او بیان کرد: «مبلغ 700 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی برای حصار‌کشی محوطه قلی درویش هزینه شده است.»

فدائیان هدف از این کار را حفاظت و نگه داری از محوطه تاریخی ذکر کرد او اشاره نمود: صیانت از آثار تاریخی از اولویت های سازمان میراث فرهنگی است که از سوی این معاونت با جدیت پیگیری می شود.

مسئول دفتر فنی اداره کل میراث فرهنگی قم گفت: کاوش های باستان شناسی در محوطه قلی درویش،بیانگر پیشینه 7 هزار ساله شهر قم  است که باید در جهت معرفی غنای فرهنگی این شهر از آن صیانت و نگهداری کرد.

او افزود: محوطه قلی درویش یکی از معدود محوطه های باستانی کشور است که در سطح وسیعی، معرف جنبه های مختلف فرهنگی جوامع عصر آهن در حاشیه کویر مرکزی است. در کاوشهای صورت گرفته در این منطقه آثار مهمی از دوره مرسوم به آغاز شهرنشینی، شامل بقایای معماری مسکونی، انبارهای ذخیره غلات و ... به دست آمده است.

تپه قلی درویش در شهرستان قم، بخش مرکزی در نزدیکی مسجد مقدس جمکران قرار دارد و در تاریخ ۲۳شهریور ۱۳۸۲با شمارهٔ ثبت ۱۰۱۷۳در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.