ایستگاه راه آهن و چهار اثر تاریخی دیگر قم، ثبت ملی شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در کمیته ثبت آثار غیر منقول، ایستگاه راه آهن و چهار اثر تاریخی استان قم در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، عمار کاوسی معاون میراث فرهنگی این استان امروز دوشنبه 27 شهریور 1396 با اعلام این خبر گفت: با حضور معاون میراث فرهنگی کشور  سه خانه تاریخی، یک مسجد و ایستگاه راه آهن قم در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

معاون میراث فرهنگی استان قم گفت: ایستگاه‌ راه‌آهن قم نمادی از میراث‌فرهنگی استان به شمار می رود و بخاطر معماری ارزشمند این ایستگاه‌ قدیمی، می توان از آن بهره‌برداری اقتصادی و به جذب گردشگر کمک کرد.

دکترکاوسی ادامه داد: ایستگاه‌ راه آهن قم و شبکه‌ حمل و نقل آن به عنوان نمادی از توسعه استان به حساب می آید و هرگونه سهل انگاری در مورد آن منجر به تخریب بخشی از تاریخ قم ختم شود.

این باستان شناس افزود: باید از هرگونه دخل و تصرف و مرمت آثار تاریخی، بدون مشاوره با سازمان میراث فرهنگی جلوگیری کرد چرا که اعمال ساخت و ساز غیرکارشناسانه و سلیقه‌ای آثار تاریخی را در معرض نابودی قرار می دهد.

او ادامه داد: آثاری که تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث فرهنگی قرار می گیرد، هرگونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود، برابر مواد ۵۵۸لغایت ۵۶۹از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی، «تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده»، جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفاً با تأیید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.