300 هنرمند صنایع دستی قم در انتظار بیمه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم گفت: 300 هنرمند صنایع دستی درخواست بیمه دارند و در انتظار آن هستند تا قانون بیمه هنرمندان سال 96 که در مجلس به تصویب رسیده است اجرایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، حسن بحرینی، معاون صنایع دستی استان قم امروز پنج شنبه مورخ 30/6/96 گفت: در کنار افرادی که درخواست بیمه دارند، بیمه 400 هنرمند صنایع دستی به علت دیرپرداخت کردن و سایر موارد قطع شده است که نیازمند رسیدگی و ساماندهی است.

وی بیان داشت: درحال حاضر 800 تن بیمه صنایع دستی هستند این در حالی است که بیش از 2 هزار هنرمند صنایع دستی دارای پروانه در استان قم وجود دارد.

وی با اشاره به این که بیشتر هنرمندان قمی در رشته منبت کاری فعال هستند گفت: از بین 308 رشته صنایع دستی به ثبت رسیده، هنرمندان استان قم در بیش از 50 رشته فعال هستند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنادیع دستی و گردشگری قم ادامه داد: حدود یک هزار هنرمند در رشته چوب و منبت، 400 تن دررشته زیورآلات سنتی، تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و حکاکی روی نگین، 50 تن در رشته کاشی و معرق و بقیه در رشته های مختلف فعالیت می کنند.

وی با بیان این که 150 کارگاه صنایع دستی در قم مورد بازرسی قرار گرفته است گفت: برای صدور گواهی کیفیت این تعداد کارگاه بر اساس شاخصه های استاندارد مورد ارزیابی قرار گرفته اند و تا پایان امسال 150 کارگاه دیگر بررسی می شوند.

وی گفت: صدور گواهی کیفیت باعث ایجاد رقابت سازنده در بین تولید کنندگان صنایع دستی، کیفی سازی تولیدها، شناسایی آثار فاخر، معرفی هنرمندان برتر به بازار عرضه و فروش، درجه بندی و برندسازی صنایع دستی در عرصه ملی و بین المللی دارد.

بحرینی با اشاره به این که در استان قم 2 برند صنایع دستی به ثبت رسیده است گفت: برندسازی از سال گذشته در قم ایجاد شده و برند یاقوت کویر در رشته سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و برند چوب گره چینی قاسمی از جمله تولیداتی است که به مرحله برندسازی و تجاری سازی ورود پیدا کرده است.

بحرینی، ابراز امیدواری کرد: تا پایان سال در رشته زیورآلات سنتی نیز موفق به برند سازی در استان خواهیم شد.
وی از تشکیل انجمن زیورآلات در ماه گذشته خبر داد و گفت: اولین انجمن صنفی زیورآلات سنتی در استان تشکیل شد تا بتواند با جدیت پیگیر حقوق فعالان این رشته، بحث بیمه و برند سازی باشد.

به گفته وی، 400 هنرمند در رشته زیورآلات سنتی در قم فعالیت می کنند