همکاری نیروی انتظامی قم با یگان حفاظت میراث فرهنگی استان قابل تقدیر است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان قم گفت: همکاری نیروی انتظامی استان با یگان حفاظت از میراث فرهنگی قم، قابل تقدیر است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، سرهنگ بهروز ایزدی، فرمانده یگان حفاظت این استان امروز دوشنبه 17 مهرماه، ضمن تبریک هفته نیروی انتظامی گفت: همکاری فرماندهی انتظامی استان با یگان حفاظت میراث فرهنگی قم در راستای ماموریتها، شرح وظايف یگان و گشتهای مشترک در محدوده آثار تاریخی و فرهنگی سطح استان قابل تقدیر است و اگر همکاری و مساعدت نیروی انتظامی نبود پاسداری از اماکن و آثار تاریخی در استان قم کار سخت و ناممکن بود.

وی ادامه داد: یگان حفاظت استان با حداقل امکانات از لحاظ نیروی انسانی و تجهیزات از آثار تاریخی که بصورت گسترده و پراکنده دراستان قرار دارد حفاظت می کند که قابل تحسین است ولی اگر همکاری و حمایتهای مقام محترم قضایی و فرماندهی انتظامی استان نبود راه بسیار دشواری در پیش داشتیم.

او افزود: سال گذشته عملیات های مشترک و متعدد با نیروی انتظامی استان در برخورد با متجاوزین و مجرمین درحوزه میراث فرهنگی را داشته ایم و با مخاطراتی که میراث تاریخی قم را تهدید می کرده است برخورد قاطع داشته ایم.

فرمانده یگان حفاظت استان اضافه کرد: تعامل سازنده ناجا با یگان حفاظت حاصل فرماندهی مدبرانه سردار رحمت الهی است که با اتخاذ سیاست های اصولی به دنبال توان افزایی عملیاتی یگان حفاظت میراث فرهنگی است.

سرهنگ ایزدی  ضمن شرح وظایف یگان حفاظت میراث فرهنگی گفت: پیشگیری از وقوع جرایم علیه میراث فرهنگی، تشکیل پرونده و معرفی  متخلفین به مراجع قضایی، انجام اقدامات پیشگیرانه دربرابر فعالیت های مجرمانه نظیر قاچاق، خرید و فروش غیر مجاز اشیا تاریخی از مهمترین اقدامات  یگان حفاظت می باشد.

او ادامه داد: گزارش ها و همکاری مردمی و تعامل باکلانتری ها و پاسگاه های انتظامی استان ما را در انجام وظایف محوله یاری کرده است به طوری که در۶ماهه اول سال۹۶تعداد ۱۵حفارغیر مجاز، دستگیر و تحویل مقامات قضایی گردیدند.

او تاکید کرد: به غیراز فرماندهی یگان، حفاظت از میراث فرهنگی و نگهداری از اماکن تاریخی و باستانی یک وظیفه همگانی است که باید با فرهنگ سازی و با کمک انجمن ها و سازمان های مردم نهاد این امر مهم فرهنگ سازی و تحقق یابد.

سرهنگ ایزدی در پایان از مردم قم خواست تا برای حفظ میراث فرهنگی استان، گزارش اقدامات مشکوک در اطراف محوطه‌های تاریخی و تپه‌های باستانی را به فرماندهی یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی قم با شماره‌های 37212280 و 7213660 یا با نیروهای انتظامی استان تماس حاصل کنند تا نیروهای مسئول در اسرع وقت حضور پیدا کنند و مانع حفاری‌های غیرمجاز شوند.