دستگیری حفاران غیرمجاز اشیاء تاریخی در استان قم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان قم گفت: افرادی که قصد حفاری غیرمجاز برای کشف اشیای تاریخی در روستای سیرو از توابع بخش کهک در استان قم را داشتند در هنگام حفاری دستگیر شدند.

به‌ گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم، سرهنگ بهروز ایزدی فرمانده یگان حفاظت این استان امروز سه شنبه 25 مهرماه، با اعلام این خبر، گفت: بر اساس گزارش واصله از دوستداران میراث فرهنگی با یگان حفاظت میراث فرهنگی، سه حفار غیرمجاز در روستای سیرو در استان قم دستگیر شدند.

او ادامه داد: نیروهای انتظامی و یگان حفاظت میراث‌فرهنگی با حضور در موقعیت فوق و ضمن رعایت شئونات قانونی و اخلاقی با ورود به منزل دو مورد حفاری به عمق 7 و 15 متر مشاهده کردند. که ضمن اخطار، دو حفار را دستگیر کردند.

او ادامه داد: این دو حفار، یکی نفر خانم و یک نفر مرد، غیر بومی و هر دو ساکن تهران بودند، روز بعد از حادثه نیز  با دستور مقام قضایی، صاحب خانه که از افراد بومی بود دستگیر شد.

او افزود: سه متهم دستگیرشده برای انجام اقدامات قانونی و تشکیل پرونده قضایی به کلانتری کهک هدایت شدند.

سرهنگ ایزدی گفت: نیروهای انتظامی و یگان حفاظت میراث‌فرهنگی در جریان اجرای این عملیات و بررسی صحنه جرم، ادوات حفاری شامل ‌بیل، کلنگ و یک دستگاه هیلتی برقی... کشف کردند.

او در پایان از مردم قم خواست تا برای حفظ میراث‌فرهنگی استان، گزارش هر گونه اقدام مشکوک و مشاهده جرائم علیه میراث فرهنگی را با شماره‌های 37212280 و 37213660 به فرماندهی یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی قم اطلاع دهند یا با تلفن 110 ناجا تماس حاصل نمایند.