خانه تاریخی سلامتی ها در قم تخریب شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون میراث فرهنگی قم: خانه تاریخی سلامتی ها واقع در خیابان باجک،، جنب خانه تاریخی یزدان پناه که از نظر معماری و تاریخی ارزش فراوانی داشت متاسفانه در اقدامی ناگهانی توسط مالک، تخریب شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، عمار کاوسی، معاون میراث فرهنگی این استان امروز یکشنبه 21 آبان 96 با اعلام این خبر گفت: خاته سلامتی ها در سال 1384 به شماره  12544 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده بود و دارای ارزش تاریخی و فرهنگی بود که مالک بدون استعلام از اداره کل میراث فرهنگی آن را تخریب کرده است.

او افزود: انجام یا صدور مجوز هرگونه عملیات اجرایی ساخت و ساز تخریب و نوسازی گواهی پایان کار ساختمان در محدود بافت تاریخی بدون استعلام و کسب مجوز از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ممنوع است.

او گفت: معاونت میراث فرهنگی اقدامی که توسط مالک انجام شده است را یک تخلف محرز می داند و وظیفه خود می داند، موضوع در مراجع قانونی در دست پیگیری است.

کاوسی ادامه داد: خانه سلامتی ها از نظر ویژگی ها تاریخی، هنری، معماری و فرهنگی  بسیار با ارزش بود و در محدود بافت تاریخی قرار داشت و در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده بود.

او بیان کرد: معاونت میراث فرهنگی مساعدت خود را در تقبل بخشی از هزینه های تعمیرات، به مالک اعلام نموده بود که متاسفانه مالک با نادیده گرفتن تذکرات شفاهی و کتبی، در تعطیلی روز اربعین و به بهانه جمع آوری نخاله های ساختمانی ملک مجاور، این اثر تاریخی را تخریب کرد.