خانه تاریخی علامه به سفره‎خانه سنتی تبدیل می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرکل میراث فرهنگی قم، از تبدیل شدن خانه تاریخی علامه به  سفره خانه سنتی خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قم، عیسی رضایی، مدیرکل این استان امروز شنبه 16/10/96 با اعلام این خبر گفت: عملیات مرمت این خانه تاریخی شروع شده و این مکان به زودی به سفرهخانه سنتی تبدیل می شود.

رضایی ادامه داد: خانه علامه از خانه‏های تاریخی قم به شمار میرود که قدمت آن به دوره قاجار می رسد. این خانه اخیراً در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و مراتب ثبت آن از سوی دکتر مونسان ریاست سازمان به استاندار قم ابلاغ شده است.

او افزود: خانه علامه نزدیک محله قدیمی «میدان میر» که با حرم مطهر حضرت معصومه فاصله چندانی ندارد و در یک موقعیت بسیار عالی واقع شده است و با تبدیل آن به سفره خانه سنتی، می تواند به عنوان یکی از جاذبه های جدید گردشگری قم مطرح شود.

مدیرکل میراث فرهنگی قم گفت: مرمت این اثر تاریخی با هزینه مالک شروع شده است و در صدد هستیم تا با جذب بودجه از محل اعتبارات ملی در مرمت آن مشارکت داشته باشیم.

رضایی در پایان تصریح کرد: مالکان خانه های قدیمی نگران ثبت خانه های خود نباشند چرا که بهترین و مناسب ترین راه برای حفظ و نگهداری خانه های تاریخی، ثبت در فهرست آثار ملی است و این اتفاق را برای هر کدام از بناهای تاریخی یک ارزش فرهنگی محسوب می شود.