5 اثر تاریخی قم در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون میراث‌فرهنگی قم از ثبت پنج اثر تاریخی استان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم، دکتر عمار کاوسی معاون میراث‌فرهنگی این استان امروز 8 بهمن 96 با اعلام این خبراظهار کرد: آسیاب و آب انبار مجاور قلعه تاریخی دولت آباد بخش سلفچگان و یک مسجد و آب انبار مربوط به روستای دولت آباد آقای بخش قنوات و یک سرای تاریخی در شهر قم، آثاری هستند که روز چهارشنبه مورخ 4 بهمن با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی سازمان، فرهاد نظری مدیر کل دفتر ثبت آثار ، کارشناس ثبت آثار استان قم و سایر اعضا در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

او افزود: روند ثبت آثار فرهنگی ملموس و ناملموس استان قم در فهرست آثار ملی کشور در دستور کار معاونت میراث فرهنگی قم قرار داد و اخیراً هم  چهار پرونده میراث ناملموس استان قم ثبت ملی شده است.

او ادامه داد: ثبت آثار تاریخی استان پیش زمینه حفظ، نگهداری و احیای بناهای تاریخی است، لذا صیانت از میراث فرهنگی نیاکان جزئی از رسالت ملی به حساب می آید.

کاوسی گفت: در اقتصاد توسعه محور امروز، یکی از برنامه ها این است که چگونه می توان آثار تاریخی و میراث فرهنگی را به عنوان منبعی سود آور و درآمد زا در حوزه گردشگری تبدیل نمود.

معاون میراث‌فرهنگی قم در پایان تصریح کرد: هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت این آثار شود برابر مواد 558 قانون مجازات‌ های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده، جرم محسوب می‌‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد.