مدیرکل میراث فرهنگی قم: تاسیسات گردشگری از قانون نظام صنفی مستثنی هستند

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، عیسی رضایی، مدیرکل این استان روز چهارشنبه 25 بهمن 1396 در جلسه مشترک با اتاق اصناف قم گفت: با توجه به مشکلات عدیده پیش آمده در تاسیات گردشگری استان قم، باید قانون خاص تاسیسات گردشگری در قم اجرایی شود چرا که این تاسیسات از قانون نظام صنفی پیروی نمی کنند.

او افزود: طبق قانون و تعریفات صورت گرفته، 16 نوع تاسیسات گردشگری داریم که از صدور مجوز گرفته تا نظارت بر آنها تابع قوانین سازمان میراث فرهنگی می باشند.

او ادامه داد: طبق قاتون تشخیص ایجاد و صدور مجوز انواع تأسیسات گردشگری و نیز بهره برداری از این تأسیسات منحصراً از وظایف و اختیارات سازمان میراث فرهنگی می باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی قم گفت: پروانه بهره برداری صادر شده برای هر واحد تأسیسات گردشگری شامل کلیه فعالیت های آن واحد می باشد.

رضایی بیان کرد: گسترش صنعت گردشگری، اولویت اول قم در سند چشم انداز توسعه است. در این مسیر باید همه دستگاه‌های اجرایی همراه باشند اما متاسفانه جهت‌گیری بسیاری از مدیران دستگاه‌ها و نهادها به سمت و سوی گردشگری نیست و چنین وفاقی صورت نگرفته است.

معاون اقتصادی و توسعه منابع استاندار قم گفت: استان قم با توان‌های بالایی که دارد باید از معبر به منطقه گردشگری تبدیل شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، مهرداد غضنفری، معاون اقتصادی و توسعه منابع استاندار قم، امروز 21 بهمن ماه 1396  در آیین افتتاحیه پروژه های گردشگری استان قم در دهه فجر گفت: باید برای سرمایه گذاران فرش قرمز پهن کنیم چرا که  اگر با یک سرمایه‌گذار توانا خوب برخورد کنیم یعنی حمایت‌های لازم انجام شود به دنبال خود سرمایه‌گذاران دیگری نیز خواهد آورد.
او با تاکید برلزوم تسریع  در روند صدور مجوز فعالیت های اقتصادی گفت : با ایجاد پنجره واحد روند صدور مجوزها تصریح خواهد یافت و به تمام نیازهای سرمایه‌گذاران برای اینکه در سرمایه‌گذاری خود موفق باشند پاسخ مثبت خواهیم داد و از هیچ کمک دریغ نمی‌کنیم.
غضنفری راه اندازی مرکز گردشگری سلامت را  برای استان مثبت ارزیابی کرد وبیان داشت : موضوع سلامت مسئله‌ای نیست که بتوان روی آن ارزش‌گذاری کرد و هر آنچه با جدیت به آن پرداخته شود باز نیز کم است و جای کار فراوانی دارد.
او تصریح کرد: اگر بدانیم روی پروژه‌ای پژوهشی علمی انجام‌شده است تا به نتیجه برسد آن را به بهترین شکل ممکن حمایت کرده و حتی اگر به سرمایه‌گذار و مسئول دیگری نیازمند باشد به نیازشان پاسخ‌خواهیم داد.
معاون اقتصادی و توسعه منابع استاندار قم افزود: یک مجموعه اقتصادی باید مدیریتی دانش‌محور داشته باشد تا به رشد و ترقی موردنظر دست پیدا کند و بتواند در استان جایگاهی خوب و شایسته به دست آورد.
غضنفری اظهار داشت: مطمئن هستیم استان قم با کمک خداوند و قابلیت‌های مهم و فراوانی که دارد به‌زودی از وضع موجود گردشگری بیرون خواهد رفت.

مدیرکل میراث فرهنگی قم: 15 پروژه گردشگری با سرمایه گذاری 363میلیارد و250میلیون تومان در دهه فجر امسال به بهره برداری رسید.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، عیسی رضایی، مدیرکل این استان امروز 21 بهمن ماه 1396  در آیین افتتاحیه پروژه های گردشگری استان قم در دهه فجر گفت: در افق چشم انداز در قم باید تا سال 1404 برای پذیرش 10میلیون مسافر امکانات فراهم کنیم از جمله اینکه 30هزار تخت ایجاد نماییم، درحالی که هم اکنون ما در قم ظرفیت پذیرش 2ونیم تا 3میلیون گردشگر با 10هزارتخت را دارا هستیم.
او با بیان اینکه خوشبختانه در بخش گردشگری، با استقبال خوب سرمایه گذران روبه رو هستیم، افزود: دریاچه نمک وحوض سلطان و400امامزاده موجود در قم از جمله ظرفبت های گردشگری قم محسوب می شود که می تواند باعث رونق اقتصادی این استان شود.
رضایی  با بیان اینکه امسال 15طرح گردشگری توسط بخش خصوصی با سرمایه گذاری 363میلیارد و250میلیون تومان در دهه فجر امسال گفت: 20پروژه دولتی مانند طراحی ومخازن اشیای تاریخی  موزه تاریخ انقلاب ، تعمیر و مرمت خانه شاکری ، مرمت وساماندهی مسجد اعظم ، مرمت کاروانسرای صدرآباد ،مرمت وساماندهی قلعه سنگی کوه نمک وهمچنین مرمت وساماندهی قلعه دولت آباد است که با اعتبار 3میلیارد تومان انجام شده است وبرای 363نفر اشتغال ایجاد شده است.
 مدیرکل میراث فرهنگی قم با اشاره به ایجاد کمپینگ امامزاده شاه جمال الدین واقع در کمربندی قم –اراک گفت: برای راه اندازی این کمپینگ 2میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است .
او مجموعه سلامت الوند را پروژه‌ای حیاتی برای استان خواند و گفت: مسئله سلامتی با دیدگاه گردشگری موضوعی مهم برای استانی که رفت‌وآمد بسیار داشته و همچنین سرمایه‌گذاران فراوان دارد تلقی می‌شود
رضایی اراضی اتوبان قم تهران بهترین فرصت برای سرمایه گذاران دانست واظهارکرد: خوشبختانه سرمایه گذاران بخش خصوصی برای استفاده از فرصت ها اعلام آمادگی کرده اند .

نخستین مرکز گردشگری سلامت ،الوند صبح امروز با حضور مسئولان استانی وجمعی از فعالان عرصه گردشگری در شهر قم افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، محمد جعفری، مدیر مرکز گردشگری سلامت الوند امروز ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۶ در آیین افتتاحیه این مرکز، گفت: دراین مرکز ،خدماتی مانند توان بخشی و باز توانایی برای بیماران حرکتی وهمچنین خدمات پوست وزیبایی به گردشگران  ارایه می شود .
او با اشاره به اهمیت توجه به گردشگری سلامت  تصریح کرد : با توجه به کم هزینه و پر درآمد بودن این صنعت،بسیاری از کشورهای در حال توسعه، نظر خود را به این بخش متمرکز و برای آن برنامه ریزی می کنند.
جعفری افزود:  گردشگری درمانی و بهداشتی با روبه رشد بودن در صنعت گردشگری ،دارای اهمیت بالایی بوده و علاوه بر جاذبه های طبیعی وروش های درمانی به دلایل اقتصادی مورد توجه بیشتر قرار گرفته است زیرا که صادرات خدمات پزشکی یک اصل شناخته شده برای تقویت ساختار بهداشت و درمان کشور است.
مدیر  مرکز سلامت گردشگری الوند گفت:دراین مرکز که برای تاسیس آن 4میلیارد تومان هزینه شده است زمینه اشتغال 32نفر بطور مستقیم فراهم شده است برنامه توسعه ای این مرکز نیز در دست انجام است.
جعفری با قدردانی از مسئولان استانی وهمکاری بانگ  گردشگری  درایجاد این مرکز گفت: از برنامه های آینده این مرکز توسعه گردشگری سلامت است.
گفتنی است مرکز گردشگری سلامت الوند درحال حاضر ظرفیت پذیرش واسکان 35گردشگر را به صورت شبانه روزی  دارا است

اولین دفتر خدمات مسافرتی در شهر جعفریه با هدف رونق‌بخشی به صنعت گردشگری به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری  استان قم، سید مجتبی فرهادی قمی، معاون گردشگری این استان امروز 5 شنبه مورخ 19/11/1396  در مراسم افتتاحیه ی دفتر خدمات مسافرتی آوایا گفت: تأسیس دفاتر خدمات مسافرتی، نقش موثری در توسعه گردشگری دارد و می تواند ظرفیت گردشگری بخش جعفرآباد را رونق بخشد.

او افزود: این دفاتر همچنین در ایجاد اشتغال برای جوانان موثر هستند، و با ارائه خدمات نوین به گردشگران سبب توسعه اقتصادی و درآمدزایی می شوند.

او ادامه داد: بخش جعفریه دارای ظرفیت های گردشگری بسیار زیادی است،  گنبد نمک، از جاذبه های بی‌نظیر گردشگری که در ابتدای جاده قم به جعفریه واقع شده است، همچنین این شهر دارای مساجد، خانه ها، آب انبارها و قلعه های تاریخی متعددی است که جزئی از میراث فرهنگی بشمار می رود که برای گردشگران جذاب و دیدنی است.

 فرهادی قمی در پایان اظهار داشت: امیدوار هستیم با تاسیس این دفتر در شهر جعفریه، سایر تاسیسات گردشگری، مانند مجتمع های پذیرایی بین راهی، هتل ها و هتل آپارتمان ها در این شهر دائر گردند و روز به روز شاهد شکوفایی و رونق اقتصادی شهر جعفریه باشیم.